Logo firmy 4 Grants zajmującej się windykacją należności od dłużników

Zadzwoń do nas

(+48) 62 596 11 90

Napisz do nas

biuro@4grants.pl

Windykacja 4 Grants Ostrów Wielkopolski Ściąganie długów, odzyskiwanie należności, Wielkopolskie Lubelskie Kujawsko Pomorskie Lublin Poznań Toruń
09 stycznia 2023

W jaki sposób postępować z dłużnikiem?

Dłużnikiem może stać się każdy, w każdej chwili. Historie są różne. Może się zdarzyć, że klient po prostu zapomni uregulować zobowiązania, bo przez nadmiar obowiązków i brak czasu zapomni np. opłacić faktury za Internet. Wystarczy jeden dzień opóźnienia, aby móc nazwać się dłużnikiem.

Mimo, iż powstały dług jest zazwyczaj skutkiem małego zawirowania, to w wielu innych przypadkach sytuacja wygląda o wiele poważniej. Przedstawimy Państwu historie dłużników, wierzycieli oraz pracowników firmy windykacyjnej, które mogą zmienić pogląd na niektóre kwestie!

Uwaga! Imiona oraz niektóre dane osób opisanych w zdarzeniu zostały zmienione dla zachowania bezpieczeństwa!

 

Klient, który ma dłużnika i słabą kondycję finansową

Mając dziesiątki klientów w ciągu tygodnia istnieje prawdopodobieństwo, że któryś z nich może nie uregulować należności w terminie i zwlekać ze spłatą. Pan Arkadiusz miał klienta, który miał uregulować należność w ciągu 7 dni od wykonania usługi naprawczej, jednak mimo zapewnień klienta pieniądze nie znalazły się na jego koncie.  

Postanowił udać się po pomoc do firmy windykacyjnej 4grants, gdzie zarówno on i dłużnik uzyskali fachową pomoc.

Okazało się, że u jego klienta wydarzyła się bardzo przykra sytuacja. Stracił pracę, która była jego jedynym źródłem dochodu. Nie regulował żadnych należności, aby mieć za co przeżyć. Sytuacja klienta jednak się zmieniła i znalazł nową pracę.  

Pan Arkadiusz przy pomocy pracownika firmy windykacyjnej 4grants zawarł z klientem ugodę, zgodnie z którą klient miał możliwość spłaty zadłużenia w systemie ratalnym.

 

Dlaczego dłużnik nie spłaca zobowiązania – historie klientów

Powodów, przez które dłużnicy nie mogą uregulować zobowiązań jest wiele. Niekiedy jest to po prostu słaba kondycja finansowa, czy zapomnienie, jednak niektóre historie rzucają zupełnie inny cień na całą sprawę. Poniżej przedstawiamy powody, które wymieniali dłużnicy klientów firmy windykacyjnej 4grants:

- Mój klient powiedział, że nie zapłaci, póki nie dostanie nakazu sądowego…

- Miałam delikwenta, który po otrzymaniu towaru wyjechał z nim za granicę. Uważał, że jak zrobi zakupy w Polsce i opuści kraj to nikt nie będzie go ścigać. Oj, jak bardzo się mylił…

- Pewna kobieta zadzwoniła do mnie z prośbą o pomoc z pękniętymi rurami w łazience. Przy okazji odpowietrzyliśmy grzejniki. Po zakończonej pracy wystawiłem fakturę, ale ta nie miała, jak zapłacić bo nie wyjęła gotówki. Okazało się, że kilka dni później miałem zaplanowany remont u innego mieszkańca tego osiedla. Klientka zobowiązała się, że przyniesie pieniądze podczas remontu. Niestety nie przyszła, więc postanowiłem do niej podjechać po zakończonej pracy. Nikogo nie zastałem w domu. Telefonu nie odbierała, chyba zablokowała numer. Kolega polecił mi skorzystać z pomocy firmy windykacyjnej. Tak zrobiłem. Klientka uparcie próbowała przekonać wszystkich, że niczego u niej nie robiłem, że nie zamawiała żadnych usług, a nawet, że nawet nie byłem u niej w domu. Całe szczęście, że wszystko dobrze się skończyło. Teraz jestem ostrożniejszy i wiem co robić, żeby nie mieć podobnych problemów…

- Podczas porządków w domu pozbywaliśmy się kilku rzeczy z piwnicy. Znalazły się tam jakieś stare sofy, meble, telewizory, nawet akwarium… No cóż… Uznaliśmy, że zamiast wszystko wyrzucać, to lepiej spróbować sprzedać przez Internet albo na targu. Jeden z klientów postanowił zakupić od nas meble za trochę ponad pięćset złotych, ale po prostu wziął meble i odjechał. Byłam na siebie wściekła i starałam się pogodzić z tym, że raczej nie odzyskam pieniędzy. Cóż. Ja nie odzyskałam, ale firma windykacyjna dała radę.

 

Czy dłużnik ma obowiązek spłacić zobowiązanie?

Na to pytanie odpowie specjalista ds. windykacji należności z firmy 4grants.

- Podczas zakupu towaru lub usługi należy uregulować płatność zgodnie z umową ze sprzedawcą. W momencie, gdy klient nie zapłaci za dostarczony towar lub wykonaną usługę, albo gdy sprzedawca nie wykona usługi lub nie dostarczy towaru mimo, iż nabywca dokonał już płatności, mamy do czynienia z niespełnieniem warunków umowy przez jedną ze stron.

Przepisy kodeksu cywilnego w jasny sposób komunikują, że obowiązek spłacenia długu przez dłużnika istnieje po niedopełnieniu warunków umowy transakcji między kontrahentami. Wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik ma obowiązek je spłacić.

 

Co zrobić, gdy klient nie spłaci długu?

Pracownik firmy windykacyjnej 4grants radzi:

Na samym początku warto samemu spróbować przypomnieć klientowi np. wykonując do niego telefon, czy wysyłając przypomnienie za pomocą SMS lub e-maila. Jeśli to nie poskutkuje, to nie warto czekać. Z doświadczenia wiem, że nasi klienci często kierują się empatią i niekiedy po upływie nawet kilku miesięcy nie chcą windykować zadłużenia. To częsty błąd, bo dłużnik właśnie często próbuje „ugrać” dla siebie dobrą sytuację, licząc na empatyczne podejście wierzyciela.  Sprzedawcy przez to wpadają w pułapkę i długo nie otrzymują zapłaty za pracę, którą wykonali. Najlepiej działać od razu. Czas działa na niekorzyść dla wierzyciela. Nasze doświadczenia wskazują, że im szybciej sprawa jest skierowana do postępowania windykacyjnego tym jest większe prawdopodobieństwo odzyskania pieniędzy. W naszej firmie windykacyjnej mamy indywidualne podejście do naszych klientów (wierzycieli). Najpierw prosimy ich o opis całej sytuacji i prosimy o najistotniejsze informacje, a następnie podejmujemy się kroków, które mają na celu wyegzekwowanie długu od dłużnika.

 

Jak firma windykacyjna postępuje z dłużnikiem?

Sytuacje przedstawione przez wierzycieli są różne tak samo, jak sytuacja każdego dłużnika. Do każdego trzeba mieć indywidualne podejście. Na początku staramy się podejść polubownie przez windykację miękką, tj. bez udziału sądu i komornika.

W przypadku, gdy dłużnik próbuje grać na zwłokę, sprawa kierowana jest do sądu. I w konsekwencji niestety, najczęściej sprawa kończy się postępowaniem komorniczym.

Z klientem trzeba postępować w odpowiedni sposób, a przede wszystkim dobrze przygotować dokumentację oraz wystarczającą ilość dowodów w sprawie. Niestety, jeden zły ruch może spowodować, że możemy nie odzyskać pieniędzy od dłużnika. Wieloletnie doświadczenie, znajomość prawa, oraz odpowiednie umiejętności to atuty, które pozwalają nam na szybkie i bezproblemowe rozwiązanie każdego problemu.

 

Dobra rada dla dłużników

Podsumowując – nie trzeba się bać firmy windykacyjnej. Mimo, iż komuś może się wydawać, że działania windykacyjne skupiają się tylko na gotowej windykacji komorniczej. Firma windykacyjna pomaga od początku postępowania zaczynając od przygotowania dokumentacji oraz dowodów w sprawie na windykacji komorniczej kończąc.

Warto już na etapie windykacji polubownej zawrzeć ugodę z wierzycielem i wywiązać się z umowy, gdyż w innym przypadku może dojść do ściągnięcia należności drogą postępowania sądowego, czy też komorniczego, co niepotrzebnie generuje kolejne koszty.  

Przeczytaj także:

23 marca 2023
Co to jest windykacja? Windykacja to proces dążenia do spłaty długów, które osoby fizyczne lub
20 lutego 2023
Czasami zdarzają się scenariusze, w których egzekucja komornicza nie przynosi żądanego skutku. Osoby, które chcą
08 lutego 2023
Czego dowiesz się w tym artykule? Na co banki zwracają szczególną uwagę podczas udzielania kredytu?
09 stycznia 2023
Dłużnikiem może stać się każdy, w każdej chwili. Historie są różne. Może się zdarzyć, że
Logo firmy 4 Grants specjalizującej się w windykacji należności od dłużnika w Polsce i za granicą

Nasza Firma świadczy profesjonalną pomoc windykacyjną klientom indywidualnym oraz biznesowym.
Ponadto świadczymy kompleksowe usługi outsourcingu oraz monitoringu należności.

Ikona kontaktu telefonicznego z firmą windykacyjną
Firma windykacyjna szybki kontakt email biuro@4grants.pl

Szukaj nas na

Strona 4Grants.pl © 
wszystkie prawa zastrzeżone.