Przede wszystkim na początku trzeba sobie uświadomić, że bank jest instytucją finansową, która nie może sobie pozwolić na straty dlatego pożyczając pieniądze musi mieć pewność, że powierzone pieniądze zostaną spłacone wraz z odsetkami. Aby zabezpieczyć się przed stratą banki prześwietlają historię finansową swoich pożyczkobiorców i dokonują analizy a następnie decyzji czy wydać pieniądze czy nie, w ten sposób minimalizują ryzyko strat.
Na co w szczególności zwracana jest uwaga podczas analizy finansowej pożyczkobiorcy?
Podczas rozmowy możemy być zapytani o następujące kwestie:
Już samo przygotowanie się do odpowiedzi na następujące pytania i ustalenie planu działania może znacząco wpłynąć na pozytywny przebieg rozmowy podczas udzielania kredytu.
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej najważniejsza dla banku jest wypłacalność przedsiębiorstwa a więc również stopnień zadłużenia dlatego warto pozbyć się pomniejszych długów jeśli mamy ich wiele przed pójściem do banku. Z kolei z drugiej strony jeśli my pożyczamy komuś pieniądze i ta osoba bądź firma nie spłaca nas przez długi czas lepiej jest skorzystać z usług firmy windykacyjnej - firma taka specjalizuje się w odzyskiwaniu należności i często okazuje się lepszą alternatywą niż zaciąganie pieniędzy z banku aby wypełnić lukę finansową po kontrahencie bądź kliencie, który nie zapłacił.
Dodatkowo zlecenie windykacji daje czas na skupieniu się na swojej działalności a firma windykacyjna będzie zajmowała się w tym czasie zaległymi należnościami. Jedną z takich firm jest właśnie 4 Grants, oferujemy cały wachlarz usług windykacyjnych na rzecz klienta.
Spodziewać się można również tego, że bank będzie prosił o dokumenty zaświadczenia określające stan finansowy firmy - warto przygotować je przedwcześnie. Wykazy takich dokumentów można znaleźć na stronach instytucji finansowych.
Wykaz instytucji finansowych znajdziesz tutaj
Istnieje taka możliwość jednak jest to niezwykle trudne ponieważ tak jak wcześniej wspomnieliśmy jedną z najbardziej kluczowych kwestii przy uzyskaniu kredytu jest zadłużenie przedsiębiorstwa, mało tego nawet jeśli przedsiębiorstwo płaci faktury w terminie to dla banku nie jest to jednoznaczne z nie posiadaniem długów. Powszechnie przyjęło się uważać, że przedsiębiorstwo jest zadłużone gdy nieuczciwie zalega z zapłatą wobec innych jednak warto pamiętać, że pojęcie długu jest nieco bardziej obszerne.
Według banku jesteś dłużnikiem nawet w przypadku gdy posiadasz kartę kredytową spłacasz pożyczkę (nie kredyt) a nawet gdy wziąłeś auto w leasingu!
No dobrze zatem jak można się ubiegać o kredyt nawet jeśli jest się posądzanym przez bank jako dłużnik?
Najważniejszy czynnik to wykazywać duże przychody - wtedy z powodzeniem można ubiegać się o kredyt, są jednak pozostałe opcje, które przychylnie wpływają na jego udzielenie, są to:
To w jaki sposób dług wpływa na ocenę zdolności kredytowej kredytobiorcy zależy od dwóch głównych czynników:
1) Ich wielkości - Tak jak naturalnie podpowiada nam intuicja im większy dług tym bank mniej chętnie udzieli nam kredytu.
2) Ich złożoności - W przypadku złożoności mówimy tu o tym na ile rat, jaki okres czasu i względem kogo zalegamy, a także przedmiotem czego jest dług. Gdy przykładowo mamy dług wobec kogoś jednak jest on rozłożony na długi okres czasu i sumiennie spłacamy każdą ratę w terminie tak jak było określone to wpływ na ocenę zdolności kredytowej może być o wiele mniejszy.
Analiza płynności finansowej polega na sprawdzeniu czy przedsiębiorstwo na czas obecny angażując wszystkie swoje aktywa jest w stanie pokryć zobowiązania a jeśli nie to jaką część z nich jest w stanie spłacić w terminie. Płynność finansowa z punktu widzenia każdego banku który udziela kredytu jest niezwykle ważna, ponieważ pokazuje realną zdolność przedsiębiorstwa do pokrycia swoich bieżących wydatków (aby dalej mogło prosperować) przy jednoczesnym pokryciu bieżących zobowiązań wobec innych co jest kluczowe dla stałego utrzymania działalności na rynku oraz jego stabilności na nim. Innymi słowy musimy wykazać, że nawet jeśli spłacimy swoje długi to nadal będzie nas stać na zakup potrzebnych rzeczy do prowadzenia przedsiębiorstwa i jesteśmy stabilni finansowo a więc nie ogłosimy upadłości ani zawieszenia.
Co zrobić aby dokonać analizy płynności finansowej firmy? Należy sprawdzić następujące wskaźniki:
Płynność bieżąca - to inaczej stosunek aktywów obrotowych do bieżących zobowiązań - im wyższy wyjdzie ten wskaźnik tym lepsza jest płynność finansowa.
Płynność natychmiastowa - to stosunek aktywów w formie pieniędzy (lub rzeczy, które mogą zostać szybko zamienione na pieniądze) w stosunku do bieżących (aktualnych) zobowiązań, im wyższy jest ten wskaźnik tym lepsza płynność finansowa firmy
Płynność długoterminowa - określa stosunek długoterminowych aktywów (np. maszyn produkcyjnych, które popracują przez najbliższe 20 lat) do długoterminowych zobowiązań - im wyższy ten wskaźnik tym lepsza płynność finansowa patrząc na długi okres czasu
Analiza finansowa w znaczącym stopniu pozwala przeanalizować czy dane przedsiębiorstwo posiada odpowiednie rezerwy finansowe aby przetrwać trudne okresy czasu. Taka informacja to dodatkowe zabezpieczenie dla banku.
Analiza zadłużenia podobnie jak analiza płynności finansowej pokaże nam poziom zadłużenia naszego przedsiębiorstwa w stosunku do jego aktywów i dochodów. Ta analiza jest niezwykle ważna, ponieważ poziom zadłużenia może mieć wpływ na zdolność przedsiębiorstwa do spłaty zobowiązań a co za tym idzie i jego zdolność finansową.
Co zrobić aby dokonać analizy zadłużenia? Posłużyć się następującymi wskaźnikami:
Zadłużenie ogólne - ten wskaźnik to stosunek ogólnym zobowiązań finansowych do aktywów trwałych i obrotowych - im wyższy jest ten wskaźnik tym wyższe zadłużenie przedsiębiorstwa.
Zadłużenie długoterminowe - to stosunek zobowiązań długoterminowych do aktywów trwałych - im większy jest ten wskaźnik tym większe zadłużenie długoterminowe przedsiębiorstwa.
Zadłużenie krótkoterminowe - to stosunek zobowiązań krótkoterminowych do aktywów obrotowych - im większy jest ten wskaźnik tym większe zadłużenie krótkoterminowe przedsiębiorstwa.
Analiza zadłużenia jest cennym dokumentem przy ocenie ryzyka związanego z przyznaniem pożyczki. Bardzo często wymagają jej banki i inne instytucje finansowe, dlatego warto przygotować wyliczenia wcześniej.
Starania o kredyt potrafią być na prawdę długie, zanim się go otrzyma trzeba przejść przez wiele procedur poświadczających, że będzie się w stanie oddać z nadwyżką zaciągnięty kredyt. Zanim bank poprosi Cię o stos przygotowanych papierów dobrze jest samodzielnie sprawdzić zdolność kredytową swojej firmy, dzięki temu oszczędzi się sporo czasu w sytuacji, w której idziemy do banku, dokonywana jest cała procedura i mimo długich przygotowań kredyt nie jest przyznawany. Jak zatem sprawdzić samodzielnie zdolność kredytową?
Istnieje kilka sposobów...
Na rynku znajdziemy wiele instytucji finansowych oferujących bezpłatne narzędzia, które pozwolą nam oszacować naszą zdolność kredytową na własną rękę. W większości przypadków wystarczy podać podstawowe informacje, takie jak dochody i wydatki. Takie rozwiązanie jest wygodne i wykorzystywane przez przedsiębiorców, którzy nie mając czasu, mogą otrzymać potrzebne informacje bez wychodzenia z domu. Innym, równie atrakcyjnym sposobem jest skorzystanie z raportu kredytowego (możesz go zamówić m.in. z Biura Informacji Kredytowej).
Znajdziesz w nim informacje o Twoich dotychczasowych zobowiązaniach. W tym przypadku skonsultuj dokument z doradcą finansowym. Specjalista rozwieje Twoje wątpliwości oraz w razie potrzeby podpowie jakie kroki należy podjąć, by poprawić swoją zdolność kredytową. Informacji warto również szukać u źródła. Skontaktuj się z wybranym bankiem i poproś o wstępne informacje dotyczące Twoich zdolności kredytowych.
Pamiętaj, że samodzielna ocena zdolności kredytowej daje Ci orientacyjne informacje! Mogą one różnić się od oceny dokonanej przez bank lub inną instytucję finansową!
Jednak nie odpowiedzieliśmy sobie na jeszcze jeden scenariusz, który może się przytrafić... Co w przypadku gdy prowadzimy swoją działalność tak jak należy jednak nasz kontrahent / klient nie zapłacił w terminie a potrzebujemy bardzo szybko pieniędzy aby przedsiębiorstwo mogło prosperować jak należy? Tu z pomocą przychodzą firmy windykacyjne takie jak 4 Grants, które są w stanie pomóc w takich okolicznościach. Dobrze rozumiemy, że w takiej sytuacji czas jest bardzo ważny, a zarządzanie przedsiębiorstwem potrafi być czasochłonne, wtedy dobrym wyjściem jest oddelegowanie kłopotu z dłużnikiem właśnie do firmy windykacyjnej, najlepiej takiej która ma wiele lat doświadczenia w swojej branży. 4 Grants to firma posiadająca ogromne ponad 20 letnie doświadczenie w sporach z dłużnikami i odzyskiwaniu od nich pieniędzy, zaufały nam setki przedsiębiorstw i osób prywatnych, sprawdź jak wiele Ty możesz zyskać na wypadek podobnego scenariusza. Kontakt z nami znajdziesz tutaj.
Przeczytaj także:
Nasza Firma świadczy profesjonalną pomoc windykacyjną klientom indywidualnym oraz biznesowym.
Ponadto świadczymy kompleksowe usługi outsourcingu oraz monitoringu należności.
Szukaj nas na
Strona 4Grants.pl ©
wszystkie prawa zastrzeżone.