Logo firmy 4 Grants zajmującej się windykacją należności od dłużników

Zadzwoń do nas

(+48) 62 596 11 90

Napisz do nas

biuro@4grants.pl

Co zrobić kiedy komornik był bezskuteczny, co zrobić kiedy komornikowi się nie udało, egzekucja długu bezskuteczna, windykacja długu odzyskiwanie należności ostrów wielkopolski 4 grants
20 lutego 2023

Egzekucja długu bezskuteczna, co robić?

Czasami zdarzają się scenariusze, w których egzekucja komornicza nie przynosi żądanego skutku. Osoby, które chcą odzyskać swoje pieniądze są wówczas zrozpaczone i odpuszczają starania o odzyskanie swoich należności, ale czy słusznie? Jeśli jesteś w dobrej sytuacji nie poddawaj się, bo jest jeszcze szansa, aby odzyskać swoje pieniądze. Istnieje możliwość windykacji nawet po nieudanej egzekucji komorniczej. Gdzie znaleźć pomoc w takiej sytuacji i co robić, aby odzyskać pieniądze? Na to odpowiadamy w tym materiale.

 

Proces windykacyjny po bezskutecznej egzekucji komorniczej.

 

Gdy komornik wkracza do działania, wierzyciel często ma poczucie, że sytuacja jest opanowana a cała sprawa jest w dobrych rękach, jednak nie zawsze tak jest, nawet komornik posiada swoje ograniczenia. Bezskuteczna egzekucja komornicza ma miejsce, gdy:

 

  • Dłużnik nie ma już majątku, który można spieniężyć
  • Dłużnik ukrywa majątek, aby uniknąć spłaty swoich długów

 

Wierzyciele, gdy otrzymają umorzenie postępowania egzekucyjnego często myślą, że to już koniec a nadzieja na odzyskanie swoich należności przepadła... Nie wszystko jednak stracone. Powodem, dla którego postępowanie komornicze (egzekucyjne) jest umarzane, jest brak płynności finansowej dłużnika, jednak szanse na odzyskanie pieniędzy wracają, gdy dłużnik znów „wyjdzie z ukrycia” i zacznie zarabiać pieniądze (lub przestanie je ukrywać).

 

Co w takim razie zrobić, gdy postępowanie egzekucyjne zostało umorzone?

 

Zwyczajnie potraktuj umorzenie tego postępowania jako tymczasowe, to czy podejmiesz próbę windykacji i to ile razy to będzie zależy wyłącznie od Ciebie. Jeśli okaże się, że chcesz windykować ponownie, bo np. dłużnik ujawnił swój ukryty majątek lub znów zaczyna zarabiać, możesz już po kilku dniach od ostatniej egzekucji komorniczej zgłosić sprawę do windykacji. Masz możliwość również zmiany komornika, jeśli uważasz, że działania poprzedniego nie były wystarczająco skuteczne.

 

My? My odradzamy natychmiastowe wszczynanie kolejnych egzekucji z udziałem poprzedniego, bądź też nowego komornika.

 

Dlaczego? Z tego powodu, że ani zmiana komornika ani kolejne wnioski i pisma nie pomogą jeśli majątek dłużnika jest nadal ukrywany. Trzeba działać jak myśliwy, cierpliwie poczekać na odpowiedni moment, musi minąć trochę czasu aż dłużnik znów poczuje się "bezpieczny" i ujawni swój majątek, który np. ukrywał. Dlatego zalecamy poczekać i obserwować aż dłużnik wyjdzie z „ukrycia”, aby wszcząć ponowną egzekucję.

 

Pamiętaj! Warto również poznać mechanizm wyjawienia majątku! Jeśli masz bardzo mocne przypuszczenia, że dłużnik ukrywa majątek skorzystaj z tej instytucji i złóż wniosek do sądu.

 

Taki wniosek pomaga zweryfikować, jak tak na prawdę wygląda majątek dłużnika. Dłużnik po otrzymaniu wezwania z sądu musi przedstawić przed nim stan swojego majątku. Za składanie fałszywych zeznań dłużnikowi grozi odpowiedzialność karna.

 

  • Jak przygotować się do złożenia wniosku o ujawnienie majątku dłużnika?
  • Spodziewaj się opłaty sądowej, która wynosi ok. 200zł
  • Zbierz wszystkie dokumenty i dołącz je do wniosku
  • Napisz w oświadczeniu, że egzekucja okazała się bezskuteczna - najlepiej będzie, jak dołączysz do wniosku pisma komornicze, które informują o tym jak przebiegła egzekucja

 

Jeśli dochodzenie wykazało, że majątek osobisty dłużnika nie istnieje, to nadal masz kilka opcji do wykorzystania! Masz prawo starać się o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonce/małżonkowi dłużnika. Dzięki temu dalej możesz poszukiwać źródła, z którego dłużnik opłaci roszczenie, w tym przypadku będzie to majątek wspólny.

 

Dopiero po otrzymaniu klauzuli wykonalności możesz ruszyć z egzekucją z majątku wspólnego.

 

Najważniejsze to się nie poddawać i pozostawać konsekwentnym w swoich działaniach, przeprawa przez egzekucje komornicze zazwyczaj jest trudna i to jest zupełnie naturalne.

 

Gdyby egzekucja z majątku wspólnego okazała się niemożliwa, wystąpisz z wnioskiem o podział majątku. Musisz wykazać przed sądem, że podział z majątku wspólnego jest konieczny do uregulowania roszczenia.

 

Bezskuteczna windykacja jest także dobrym momentem na zaangażowanie profesjonalnego windykatora. Podstawowym celem windykatora jest odzyskanie roszczenia. I chociaż windykator nie może fizycznie ściągnąć zadłużenia z konta bankowego dłużnika, to ma wiele skutecznych narzędzi do tego, aby skłonić dłużnika do uregulowania wierzytelności.

Windykator jest pośrednikiem między wierzycielem a dłużnikiem. Jego głównym zadaniem jest wypracować porozumienie, które przełoży się na uregulowanie zadłużenia.

 

Dlatego proponuje dogodne dla stron sporu rozwiązania, np. małe raty, czy pomoc w opracowaniu harmonogramu spłat. Windykator wysyła również wezwania do zapłaty, pomaga sporządzać pisma sądowe oraz udostępnia dane dłużnika na dostępnych giełdach długów.

Informacje, o które warto zadbać, tworząc harmonogram rat dla dłużnika:

  • ilość i wysokości rat,
  • dokładne terminy spłat.

Czasami wierzyciel „idzie na rękę” dłużnikowi i zgadza się na rozłożenie długu na raty, a nawet na zmniejszenie zadłużenia. To wszystko po to, aby otrzymać, choć część pieniędzy.

 

Pamiętaj! Warto wiedzieć, że jeżeli dłużnik nie dotrzymał umowy i nie spłacał rat w terminie, wierzyciel ma prawo wycofać się z postanowień i ponownie żądać zaspokojenia całego roszczenia.

 

Oto kilka sprawdzonych metod windykacji

 

Musisz działać mądrze, nie pochopnie! Roztropne działanie, wsparte pomocą zawodowego windykatora, zwiększy Twoje szanse na odzyskanie długu. Działanie, które podejmiesz, zależy od Ciebie. Na tym etapie możesz także wszcząć postępowanie ponownie lub zlecić dochodzenie należności firmie windykacyjnej.

 

Można również sprzedać dług za kilkanaście procent ogólnej wartości zadłużenia, ale nie jest to najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Aby sprzedać zadłużenie musisz wystawić roszczenie na giełdzie długów i liczyć, że kogoś zainteresuje ta pozycja. Większe szanse na pewno masz, jeśli wystawiasz zadłużenie jako firma, bo zadłużenia konsumenckie budzą małe zainteresowanie.

 

Jeśli chcesz zachować prawo do odsetek, musisz złożyć wniosek o ponowne wszczęcie egzekucji, w ciągu 3 lat. Po tym terminie odsetki przedawniają się.

Jeśli masz wystarczająco energii i zapału, możesz samodzielnie wszcząć postępowanie egzekucyjne ponownie. Od momentu, w którym Twoje postępowanie zostało umorzone, masz jeszcze 6 lat na to, aby wniosek o rozpoczęcie egzekucji złożyć po raz kolejny.

 

Na koniec tego artykułu zachęcamy Państwo do skorzystania z usług windykacyjnych firmy 4 Grants, to gwarantuje większe bezpieczeństwo i pewność działania oraz tzw. „spokój ducha”. 4 Grants to firma z wieloletnim doświadczeniem w branży windykacyjnej, wygrała wiele spraw oraz reprezentuje swoich klientów na każdym etapie postępowania, podczas gdy klient może skupić się na swojej działalności gospodarczej. Zachęcamy do kontaktu i mamy nadzieje, że ta wiedza okazała się pomocna!

Przeczytaj także:

23 marca 2023
Co to jest windykacja? Windykacja to proces dążenia do spłaty długów, które osoby fizyczne lub
20 lutego 2023
Czasami zdarzają się scenariusze, w których egzekucja komornicza nie przynosi żądanego skutku. Osoby, które chcą
08 lutego 2023
Czego dowiesz się w tym artykule? Na co banki zwracają szczególną uwagę podczas udzielania kredytu?
09 stycznia 2023
Dłużnikiem może stać się każdy, w każdej chwili. Historie są różne. Może się zdarzyć, że
Logo firmy 4 Grants specjalizującej się w windykacji należności od dłużnika w Polsce i za granicą

Nasza Firma świadczy profesjonalną pomoc windykacyjną klientom indywidualnym oraz biznesowym.
Ponadto świadczymy kompleksowe usługi outsourcingu oraz monitoringu należności.

Ikona kontaktu telefonicznego z firmą windykacyjną
Firma windykacyjna szybki kontakt email biuro@4grants.pl

Szukaj nas na

Strona 4Grants.pl © 
wszystkie prawa zastrzeżone.