Logo firmy 4 Grants zajmującej się windykacją należności od dłużników

Zadzwoń do nas

(+48) 62 596 11 90

Napisz do nas

biuro@4grants.pl

Windykacja co to jest, co to znaczy? Wiedza i słownik

Blogi i wieżowce ze szkła, drapacze chmur w wielkim mieście

Z tej strony dowiesz się:

Otwarta książka na drzewie w lesie, co to jest windykacja?

Co to jest windykacja?

Windykacja to inaczej proces odzyskiwania swoich dóbr (najczęściej pieniędzy).Innymi słowy proces polegający na odzyskaniu swojej należności od osoby lub firmy, która zobowiązała się oddać należności a nadal tego nie zrobiła.

Jaka jest współcześnie?

Współcześnie windykacją zajmują się wyspecjalizowane firmy posiadające narzędzia i niezbędną wiedzę do dochodzenia należności w imieniu swojego klienta. Windykacja jest w pełni legalna i dopuszcza wszelkie działania związane z jej postępowaniem, które nie łamią aktualnie obowiązującego prawa.

Jak wygląda przeciętne odzyskiwanie długu w Polsce?

W praktyce w Polsce, odzyskiwaniem należności zajmują się wyspecjalizowane firmy. Odzyskiwanie należności przebiega w trzech etapach polubownym, sądowym i komorniczym. Aktualnie większość spraw w Polsce związanych z długami kończy się na etapie komorniczym.

Jak to wygląda wśród dużych firm?

Większość dużych przedsiębiorstw takie jak np. spółki akcyjne czy komandytowo-akcyjne posiadają własne działy zajmujące się odzyskiwaniem należności. Są one często wspomagane lub zastępowane przez szereg wyspecjalizowanych, zewnętrznych firm windykacyjnych.

Podział, usystematyzowany windykowania wyróżnia:

Windykację polubowną, która jest wstępem do kompleksowego dochodzenia należności. Ten dział dzieli się na pośredni i bezpośrdnio kontakt z klientem, w pośrednim kontakcie wysyłane są wezwania do zapłaty drogą e-mailową, listowa i telefoniczną, natomiast w przypadku bezpośredniej windykacji polubownej dochodzi do spotkania bezpośrednio z dłużnikiem oraz są toczone mediacje w towarzystwie bezstronnego mediatora, w którym bierze udział pracownik firmy windykacyjnej.

 

Windykację sądową, która uwzględnia uzyskanie przeciwko dłużnikowi wyroku sądowego lub nakazu zapłaty co prowadzi finalnie do uzyskania tytułu wykonawczego czyli klauzuli wykonalności.

 

Windykację komorniczną i pokomorniczną, która obejmuje szereg działań komorniczych mających na celu fizyczne odzyskanie pieniędzy od dłużnika. Windykacja komornicza między innymi polega na poszukiwaniu przez komornika dóbr materialnych, również tych ukrytych, które swoją wartością zaspokoją w części lub w całości powstałe zobowiązania. Windykacja pokomornicza to inaczej wznowienie postępowania komorniczego w sytuacji gdy stan majątkowy dłużnika się polepszył.

Z jakich narzędzi korzystają wyspecjalizowane firmy windykacyjne?

Poza pismami wyspecjalizowane firmy korzystają również z call center, którego odpowiednio wyszkoleni pracownicy kontaktują się z dłużnikiem celem nakłonienia dłużnika do polubownej spłaty zadłużenia, np. w formie ugody. Takie postępowanie jest tańsze i w pewnej ilości wypadków szybsze od masowego wytaczania spraw sądowych (za każdą sprawę trzeba zapłacić bez względu na to, czy wierzytelność jest ściągalna).

jąc w to tło, obramowanie i wiele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekranie, pokażą się one z wybranym efektem.

Co to jest "Miękka windykacja"?

Miękka windykacja jest to inaczej szereg działań polubownych stosowanych w przypadkach gdy dłużnik jest o wiele bardziej wyrozumiały i uległy wobec swojego wierzyciela. Przeprowadzenie procesu "Miękkiej windykacji" zaczyna się od kontaktu telefonicznego z dłużnikiem następnym krokiem jest wysłanie profesjonalnego wezwania do zapłaty, działania te mają na celu nakłonić dłużnika do dobrowolnej spłaty lub zawarcia ugody dłużnika z wierzycielem. Ostatnim krokiem "Windykacji miękkiej" jest wpisanie dłużnika do tzw. listy dłużników.

Co to jest "Twarda windykacja"?

Windykacja twarda polega na wprowadzeniu bardziej restrykcyjnych działań niż miało to miejsce w "Windykacji miękkiej", są to między innymi kroki związane z postępowaniem sądowym z powództwa cywilnego, karnego oraz egzekucję komorniczą. Windykacja twarda stosowana jest wobec dłużników skrajnie opornych, którzy uciekają od odpowiedzialności związanej z spłatą zobowiązania. Pracownicy firm windykacyjnych są w stanie posługiwać się bardziej poważnymi narzędziami prawnymi i moralnymi niż miało to miejsce w "Windykacjach miękkich".

Otwarta książka na kamieniu w lesie jesienią

Mamy szczerą nadzieję, że te wpisy pomogły Państwu przybliżyć sobie kwestie związane z windykowaniem należności, staraliśmy się opisać je jak najprościej aby ta strona była swoistą bazą wiedzy "w pigułce". Jeżeli chcą Państwo udzielenia większej ilości informacji lub jesteście zainteresowani windykowaniem długów, zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub odwiedzenia nas osobiście, zapraszamy do współpracy!

Przydatne artykuły blogowe

 

23 marca 2023
Co to jest windykacja? Windykacja to proces dążenia do spłaty długów, które osoby fizyczne lub firmy są winne wierzycielom. Jest to niezbędny element prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ niespłacone długi mogą
20 lutego 2023
Czasami zdarzają się scenariusze, w których egzekucja komornicza nie przynosi żądanego skutku. Osoby, które chcą odzyskać swoje pieniądze są wówczas zrozpaczone i odpuszczają starania o odzyskanie swoich należności, ale czy
08 lutego 2023
Czego dowiesz się w tym artykule? Na co banki zwracają szczególną uwagę podczas udzielania kredytu? Czy zadłużone przedsiębiorstwo może uzyskać kredyt? Jak przeanalizować płynność finansową oraz zadłużenie? Własna ocena zdolności
Logo firmy 4 Grants specjalizującej się w windykacji należności od dłużnika w Polsce i za granicą

Nasza Firma świadczy profesjonalną pomoc windykacyjną klientom indywidualnym oraz biznesowym.
Ponadto świadczymy kompleksowe usługi outsourcingu oraz monitoringu należności.

Ikona kontaktu telefonicznego z firmą windykacyjną
Firma windykacyjna szybki kontakt email biuro@4grants.pl

Szukaj nas na

Strona 4Grants.pl © 
wszystkie prawa zastrzeżone.