Logo firmy 4 Grants zajmującej się windykacją należności od dłużników

Zadzwoń do nas

(+48) 62 596 11 90

Napisz do nas

biuro@4grants.pl

Windykacja 4 Grants Ostrów Wielkopolski Ściąganie długów, odzyskiwanie należności, Wielkopolskie Lubelskie Kujawsko Pomorskie Lublin Poznań Toruń
09 stycznia 2023

Co to jest windykacja i czym się zajmuje?

Każde słowo lub wyrażenie posiada co najmniej jedną definicję, a co za tym idzie – ma swoją treść i co najmniej jedno znaczenie. Jak to się odnosi do pojęcia windykacji albo firmy windykacyjnej? Bo właśnie poprzez definicję różnych słów chcemy uświadomić znaczenie tych słów.

Być może zastanawiasz się czym jest windykacja? Chcesz skorzystać z usług firmy windykacyjnej? A może chcesz się dowiedzieć w jaki sposób odzyskać należności?

 

Czym jest zobowiązanie i kiedy powstaje?

Słowo „rynek” można zdefiniować jako ogół transakcji kupna-sprzedaży jakiegoś towaru, usługi, lub innego dobra. W transakcji udział biorą co najmniej dwie osoby, którymi są sprzedawca i nabywca.

Zgodnie z powyższym, dochodzi do wymiany handlowej, gdzie:

  • Sprzedawca przekazuje towar nabywcy
  • Nabywca przekazuje sprzedawcy wynagrodzenie np. w postaci pieniężnej

 

W sytuacji, gdy np. nabywca nie przekaże sprzedawcy wynagrodzenia, ma wobec niego zobowiązanie i wtedy:

  • Nabywca staje się dłużnikiem
  • Sprzedawca staje się dla dłużnika (nabywcy) wierzycielem

 

Kim jest dłużnik i kim jest wierzyciel?

Dłużnik to osoba fizyczna, firma lub inna instytucja, która posiada należność wobec wierzyciela. Wierzycielem tak samo może być osoba fizyczna, firma lub inna instytucja.

Najprościej mówiąc – dłużnik ma dług wobec wierzyciela, który ma obowiązek spłacić, zaś wierzyciel to osoba, która ma dłużnika i może żądać od niego spłaty długu.

Między dłużnikiem a wierzycielem występuje stosunek zobowiązaniowy.

 

Co zrobić, gdy mam dłużnika?

Proces odzyskiwania długu to bardzo odpowiedzialny proces. W większości dużych firm istnieją specjalnie powołane działy, w których pracują wykwalifikowane osoby, które są biegle obeznane z polskim prawem. Niekiedy właśnie i duże firmy są zmuszone współpracować z odpowiednimi firmami windykacyjnymi, które posiadają wyspecjalizowaną wiedzę na temat odzyskiwania długów. Najważniejsze w odzyskiwaniu długów jest przede wszystkim działanie zgodnie z prawem.

 

Czy mogę windykować dług na własną rękę?

Nie ma żadnych przeciwskazań, aby prowadzić windykację na własną rękę, jednak należy mieć na uwadze szereg zagrożeń związanych z nieprawidłowym działaniem. Niektóre czynności mogą zostać odebrane przez dłużnika jako nękanie, groźba czy zastraszanie przez nachodzenie. W takiej sytuacji wierzyciel może znaleźć się w nieciekawej sytuacji, gdyż nie dość, że nadal może nie odzyskać długu, to zyska jedynie kolejne problemy z prawem.

 

Kiedy warto skorzystać z pomocy firmy windykacyjnej?

W momencie, gdy dłużnikiem jest zaufany klient (kontrahent) z którym nie było większych problemów, wystarczy przypomnieć mu o wierzytelności np. za pomocą SMS lub połączenia.

W większości pozostałych przypadków warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy windykacyjnej. Firma windykacyjna zajmie się odzyskiwaniem długu, a wierzyciel nie dość, że oszczędzi czas i nerwy, to jeszcze uniknie wszelkich możliwych konsekwencji prawnych.

 

W jaki sposób odbywa się proces odzyskiwania długów przez firmę windykacyjną?

Opis sposobu odzyskiwania długów przez firmę windykacyjną powstał na podstawie działań firmy windykacyjnej 4 Grants. Nasi pracownicy posiadają ponad 20 lat doświadczenia w branży.

W firmie znajdują się trzy główne działy windykacyjne:

Dział polubowny (I instancja), czyli dział, który jako pierwszy zajmie się problemem zgłoszonym przez wierzyciela.

Windykacja polubowna to najłagodniejsza droga odzyskiwania należności. Na tym etapie pracownik firmy windykacyjnej stara się pomóc wierzycielowi odzyskać należność drogą kontaktu pośredniego lub bezpośredniego, np. kontakt telefoniczny lub windykację terenową.

Dział sądowy (II instancja) to dział, który zajmuje się odzyskiwaniem należności w przypadku, gdy dłużnik odmawia współpracy podczas windykacji polubownej.

Na etapie windykacji sądowej uzyskuje się przeciwko dłużnikowi wyrok sądowy lub nakaz zapłaty, co prowadzi finalnie do uzyskania tytułu wykonawczego, tj. klauzuli wykonalności na nakazie lub wyroku.

Dział komorniczy (III instancja) to dział, który przejmuje sprawy związane z długiem, gdy wcześniejsze działania nie przyniosą rezultatu.

Windykacja komornicza obejmuje szereg działań mających na celu fizyczne odzyskanie pieniędzy od dłużnika. To na tym etapie komornik poszukuje np. dóbr materialnych (również tych ukrytych), których wartość w całości lub jakiejś części zaspokajają powstałe zobowiązania.

W momencie, gdy stan majątkowy dłużnika się polepszy, a dłużnik w dalszym ciągu nie spłacił długu, może dojść do tzw. „windykacji po komorniczej”, czyli do wznowienia postępowania komorniczego.

 

Dlaczego warto współpracować z firmą windykacyjną?

Jak wspomniano wcześniej, próba odzyskiwania długów na własną rękę może okazać się ryzykowna. Niekiedy nie odzyskując długu, można zyskać dodatkowe problemy związane z prawem (np. na każdym kroku można zostać posądzonym przez dłużnika o nękanie).

Pracownicy firm windykacyjnych doskonale zdają sobie sprawę z jakich sposobów należy skorzystać w danych sytuacjach, aby odzyskanie długu było szybkie i skuteczne. Nie ulega wątpliwości, że odzyskanie długu przy pomocy firmy windykacyjnej będzie o wiele bardziej skuteczne, gdyż tematem zadłużenia zajmują się na co dzień.  

Przeczytaj także:

23 marca 2023
Co to jest windykacja? Windykacja to proces dążenia do spłaty długów, które osoby fizyczne lub
20 lutego 2023
Czasami zdarzają się scenariusze, w których egzekucja komornicza nie przynosi żądanego skutku. Osoby, które chcą
08 lutego 2023
Czego dowiesz się w tym artykule? Na co banki zwracają szczególną uwagę podczas udzielania kredytu?
09 stycznia 2023
Dłużnikiem może stać się każdy, w każdej chwili. Historie są różne. Może się zdarzyć, że
Logo firmy 4 Grants specjalizującej się w windykacji należności od dłużnika w Polsce i za granicą

Nasza Firma świadczy profesjonalną pomoc windykacyjną klientom indywidualnym oraz biznesowym.
Ponadto świadczymy kompleksowe usługi outsourcingu oraz monitoringu należności.

Ikona kontaktu telefonicznego z firmą windykacyjną
Firma windykacyjna szybki kontakt email biuro@4grants.pl

Szukaj nas na

Strona 4Grants.pl © 
wszystkie prawa zastrzeżone.